Za mało miejsca w samochodzie?

Chyba każdemu z nas zdarzył się sytuacja, że przed wyjazdem na wakacje zapakował bagażnik samochodu do pełna, a obok pozostało jeszcze co najmniej kilka toreb lub walizek do spakowania. Myślę, że jest to szczególnie bliskie właścicielom samochodów sportowych lub niewielkich hatchbacków i potrafi być naprawdę frustrujące. Na takie sytuacje świetnym rozwiązaniem jest box dachowy.

Co to jest box dachowy?

To nic innego jak wykonana z wytrzymałego tworzywa „skrzynia” którą montujemy na dachu samochodu i stanowi ona dodatkową przestrzeń ładunkową. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów różniących się głównie kształtem i rozmiarem. Pojemność boxa może wynosić nawet kilkaset litrów i często przewyższa pojemność samego bagażnika samochodowego. Oczywiście w razie potrzeby możemy zakupić box o nieco mniej standardowych wymiarach – na przykład długi lecz wąski, dzięki czemu na dachu samochodu pozostanie nadal sporo miejsca dla rowerów lub innych ładunków.

Ogromną zaletą boxów dachowych jest możliwość przewożenia w nich brudnych lub mokrych przedmiotów (na przykład narty po całym dniu na stoku) bez obawy o to, że ubrudzimy wnętrze pojazdu.

Co z bezpieczeństwem i komfortem jazdy?

Wiele osób obawia się o bezpieczeństwo bagaży umieszczonych w boxie. Produkty renomowanych firm mają na wyposażeniu wysokiej jakości zamki, które skutecznie chronią ładunek przed kradzieżą. Oczywiście nie zdecydowałbym się na pozostawienie cennych przedmiotów w boxie na całą noc, ale krótki postój na posiłek w trasie na pewno nie będzie problemem.

Nowoczesne boxy mają kształty wymodelowane w taki sposób aby maksymalnie obniżyć opory powietrza, a co za tym idzie poziom hałasu. Rzecz jasna przy większych prędkościach na pewno wewnątrz pojazdu da się usłyszeć jakieś dodatkowe dźwięki, jednak nie powinno to być w żadnym stopniu uciążliwe. Różnica w zużyciu paliwa również nie powinna być znacząca, a często okazuje się być wręcz niezauważalna.

Boxy dachowe to praktyczne i wygodne rozwiązanie, które pozwala znacznie zwiększyć przestrzeń ładunkową samochodu. Obecnie ich ceny nie są wygórowane, a ponadto w wielu miejscach mamy możliwość wypożyczenia boxa.

Źródło zdjęć: pixabay.com

About the author