Pozytywne skutki mroźnych kąpieli
Kąpiel w lodowatej wodzie, czyli morsowanie staje się coraz popularniejsze. Amatorzy morsowania zapewniają o braku przeciwwskazań do takich kąpieli wskazując szereg zalet. Za nic jednak nie mogą przekonać przeciwników lodowatych kąpieli. Warto więc ustalić, jak to z morsowaniem jest naprawdę.
Kąpiel w lodowatej wodzie przyrównać można do zabiegu krioterapii. Podobnie jak w tym zabiegu, morsowanie przyśpiesza regenerację tkanek po urazach i kontuzjach, zwiększa odporność i wydolność organizmu oraz poprawia krążenie krwi, w tym lepsze ukrwienie skóry. Kąpiele w zimnej wodzie wspierają proces leczenia niektórych chorób dermatologicznych, w tym cellulit i alergicznych. Przeciwwskazaniem do morsowania są ostre przypadki chorób kardiologicznych, w tym nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, choroby serca i żylaków. Warto przed próbą morsowania w tych przypadkach skonsultować stan zdrowia ze swoim lekarzem.
Pewnym przeciwwskazaniem jest także wiek. Absolutny zakaz morsowania mają dzieci do lat 3, z uwagi na nie wykształcony jeszcze układ regulacji temperatury ciała. Także osoby w wieku podeszłym, które nigdy wcześniej nie korzystały z lodowatych kąpieli nie powinny bez konsultacji lekarskiej rozpoczynać morsowania. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie w zimnej kąpieli nawet 90 – latków, którzy swoją przygodę z morsowaniem rozpoczęli jeszcze w wieku średnim.
Jeżeli chcemy rozpocząć swoją przygodę z morsowaniem, warto już późnym latem i jesienią korzystać z kąpieli w otwartych akwenach. Pozwoli to na pewne zahartowanie organizmu, dzięki czemu unikniemy szoku po wejściu do wody zimą.
Zasadą jest aby przed każdą kąpielą rozgrzać organizm. Najczęściej jest to bieg, ćwiczenia aerobowe lub krótkie skorzystanie z sauny. Nie należy jednak z kolei przegrzać organizmu przed wejściem do wody ponieważ grozi to hipotermią. Przed kąpielą nie spożywamy alkoholu oraz obfitych posiłków.
Czas lodowatej kąpieli zależy od samopoczucia. Dla początkujących może to być nawet okres kilkudziesięciu sekund. Zalecany czas kąpieli powinien wynosić od 3 do 5 minut. Wskazane jest pływanie, natomiast przeciwwskazane nurkowanie. Optymalnym jest zanurzenie ciała do barków.
Po kąpieli natychmiast osuszamy ciało i w zależności od odczucia możemy przeprowadzić ćwiczenia lub pobiegać.
Te proste zasady morsowania sprawią, że kąpiele lodowe przyniosą nam sporo endorfin i zapobiegną częstym infekcjom.